Rozstępy podczas ciąży towarzyszą 60 % kobiet. Dzieje się tak dlatego, że skóra brzucha wraz z jego wzrostem staje się coraz bardziej napięta i sucha. Można jednak znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia rozstępów.
Rozstępy pojawiają się, kiedy skóra jest naciągana powyżej granic swej naturalnej elastyczności. W wyniku utrzymującego się wysokiego napięcia skóry dochodzi do uwolnienia enzymów rozkładających włókna kolagenowe i elastynowe. Kiedy kobieta jest w ciąży włókna te są bardzo osłabione przez nadmiar kortyzolu. A więc znów wszystkiemu winne są hormony.
Uda, piersi, pośladki
Rozstępy pojawiają się nie tylko na brzuchu. Bardzo narażonymi miejscami są także piersi, uda i pośladki. Wpływ na ich pojawienie się mają między innymi predyspozycje genetyczne, ale również przyrost wagi podczas ciąży.
Zapobieganie
Rozstępom można w znacznym stopniu zapobiegać, co jednak nie daje 100% gwarancji, że nie pojawią się one w ogóle. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta i pielęgnacja.
Bardzo istotne jest kontrolowanie wagi podczas ciąży. Oczywiście nie można się głodzić ani odchudzać w tym okresie, ale warto zwrócić uwagę aby dieta była zbilansowana, aby zawierała dużo witamin i minerałów a nie pustych kalorii. Okres ciąży ma to do siebie, że towarzyszą mu zachcianki na różne smakołyki. Oczywiście nie chodzi tu o ciągłe odmawianie sobie wszystkiego na co mamy ochotę, ale o umiar w tym wszystkim. Zaspakajanie wszystkich zachcianek może doprowadzić do szybkiego przyrostu masy twojego ciała, co z pewnością odbije się również na skórze. Łatwo do tego doprowadzić, a jest to niestety proces nieodwracalny. Tak więc pamiętajmy – smakołyki owszem, ale z umiarem. Idealnie zarówno dla skóry jak i dla zdrowia (twojego i dziecka) jest, abyś podczas ciąży przytyła nie więcej niż 10-14 kilogramów.
Pielęgnacja skóry
Od pierwszej chwili, kiedy dowiesz się o ciąży, powinnaś zacząć stosować specjalne kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży, które zapobiegają rozstępom. Najlepsza profilaktyka to wcieranie dwa razy dziennie kremu ujędrniającego i zapobiegającego rozstępom w miejsca, które są najbardziej narażone na występowanie rozstępów. Ponadto dobrze jest nawilżać skórę oliwką dla dzieci po każdej kąpieli, używać naprzemiennie ciepłego i zimnego prysznica (to wzmacnia elastyczność skóry). Zbawienny wpływ na skórę ma także masaż, który możesz wykonać samodzielnie w domu. Możesz okrężnymi ruchami masować skórę szorstką gąbką pod prysznicem. Intensywniej masuj uda, biodra i pośladki, a brzuch zdecydowanie delikatniej. Podczas masażu piersi omijaj brodawki, ponieważ ich stymulacja podziela wydzielanie oksytocyny, co może doprowadzić do skurczy macicy.
Odpowiednia dieta
Istnieje wiele witamin, które są niezbędne dla zdrowej i zadbanej skóry. Niedobór witaminy A, biotyny lub witamin z grupy B (n.p. Witaminy B6) skutkuje wysuszeniem skóry. Zwróć uwagę na to co jesz i dostarczaj organizmowi niezbędnych witamin.
- Witamina A : n.p.: w warzywa (szpinak, brokuły, marchewka, fasola i kukurydza), mleko i produkty mleczne, żółtko jaja kurzego, mięso, morele i brzoskwinie.
- Biotyna: n.p.:pieczywo pełnoziarniste, makaron pełnoziarnisty, ryż naturalny, płatki owsiane, jajka, mleko, soczewica, fasola sojowa, kiełki pszenicy, drożdże, orzechy i pieczarki..
- Witamina B6: n.p.: mięso, kiełki pszenicy, fasola, ryby, drożdże, orzechy, produkty pełnoziarniste, banany, morele, porzeczki, kapusta, czerwona kapusta i szpinak.