Rate this post

Która matka tego nie zna: Słuchasz muzyki, poruszasz się i od razu czujesz reakcję w swoim brzuchu. Twoje dziecko również porusza się do muzyki, ponieważ też ją słyszy. Obojętne czy jest to muzyka klasyczna, rock czy pop, nasze dzieci słyszą więcej niż myślimy. Do głosu matki i innych zaufanych odgłosów przyzwyczajają się już zanim przyjdą na świat

Czego słuchać?

Wiele mówi się na temat naukowo potwierdzonego pozytywnego wpływu muzyki klasycznej. Jednak jeżeli nie byłaś zwolenniczką klasyki przed zajściem w ciążę, to może się zdarzyć, że w czasie ciąży dźwięki te wywołają u Ciebie jedynie irytację. Raczej nie wyjdzie to na dobre ani Tobie, ani Twojemu maleństwu. Słuchanie muzyki ma być przede wszystkim przyjemne – nie powinnaś zatem zmuszać się do tego, czego nie lubisz. Słuchaj zatem tego, co sprawia Ci przyjemność. Szczególnie godna polecenia jest muzyka relaksacyjna – ona pomaga się odprężyć i zredukować stres, czego nigdy za wiele. Muzyka łagodzi obyczaje – to powiedzenie sprawdza się również w ciąży! Unikaj natomiast zbyt głośnej muzyki, jak również takiej, która może rozdrażniać i wywoływać agresję. W ciąży lepiej postawić na relaks i odprężenie niż pobudzenie i stymulację.

Dziecko też słucha

Od czwartego miesiąca, kiedy ucho jest już w pełni ukształtowane, płód zaczyna słyszeć muzykę. Oprócz głosu matki, słyszy także wszystkie inne dźwięki, jak na przykład bicie serca. Tego, co słyszy nie można dokładnie sklasyfikować, ale jedno jest pewne: jeśli matka czuje się dobrze, to dziecko również. Dobrym przykładem jest, że dziecko, kiedy jest już na świecie, potrafi rozpoznać ulubioną piosenkę mamy, której słuchała będąc w ciąży. Zaufane dźwięki pomagają noworodkowi lepiej odnaleźć się w świecie.

Muzyka może stać się niewątpliwie Waszym sprzymierzeńcem podczas tych dziewięciu miesięcy wspólniej przygody. O tym, co jeszcze może pomóc Ci lepiej przeżyć okres ciąży i jak dobrze z tego korzystać dowiesz się z naszego działu: Co mi jeszcze wolno?