Metoda kalendarzykowa jest stosowana raczej do planowania rodziny niż jako metoda antykoncepcji. Wynika to z faktu, że czynniki takie jak np. przeziębienie czy stres potrafią zaburzyć cykl menstruacyjny kobiety i precyzyjne wyznaczenie dni płodnych jest trudniejsze.
Zanim rozpoczniesz stosowanie metody kalendarzykowej wskazana jest obserwacja Twojego cyklu w okresie długofalowym (minimum pół roku). Cykl liczy się od pierwszego dnia menstruacji do ostatniego dnia przed kolejnym krwawieniem. Ilość dni pomiędzy kolejnymi miesiączkami powinnaś skrupulatnie zapisywać w kalendarzyku lub na karcie pomiaru cyklu.
Obliczanie dni płodnych według metody kalendarzykowej
Aby najlepiej obliczyć, kiedy wypadają Twoje dni płodne, potrzebujesz dokładnie wiedzieć, ile trwał Twój najdłuższy i najkrótszy cykl. Następnie obliczasz:
Pierwszy płodny dzień = najkrótszy cykl – 18 dni
Ostatni płodny dzień = najdłuższy – 11 dni
A zatem jeśli Twój najkrótszy cykl trwał 25 dni, a najdłuższy 31, dni płodne obliczasz w następujący sposób:
Pierwszy płodny dzień: 25 – 18 = 7
Ostatni płodny dzień: 31 – 11 = 20
Z obliczeń jasno wynika, że płodne dni wypadają pomiędzy 7 a 20 dniem cyklu. Jeśli więc nie chcesz zajść w ciążę, powinniście wraz z Twoim partnerem zrezygnować ze współżycia w tym okresie lub dodatkowo się zabezpieczać. Jeśli jednak myślicie o dziecku, powinniście wykorzystać ten czas jak najlepiej, gdyż wtedy właśnie jesteś najbardziej płodna!
Alternatywne metody dla metody kalendarzykowej
Problemem korzystania z metody kalendarzykowej jest fakt, że bardzo organicza ona możliwość współżycia bez zabezpieczenia, gdyż ilość potencjalnie płodnych dni jest stosunkowo wysoka. Z drugiej strony jednak przy planowaniu rodziny masz pewność, że w tych właśnie dniach jesteś wyjątkowo płodna. To właśnie dlatego metoda kalendarzykowa jest stosowana raczej przy planowaniu rodziny niż jako metoda antykoncepcji. Wynika to z faktu, że czynniki takie jak np. przeziębienie, stres potrafią zaburzyć cykl i ostatecznie może dojść do niechcianej ciąży. Pewniejsze metody naturalnej antykoncepcji to metoda pomiaru temperatury podstawowej oraz metoda Billingsów. Połączenie tych dwóch metod określane jest mianem metody objawowo-termicznej.
————
Artykuł sponsorowany przez serwis internetowy https://anonserek.pl/humor