Małe zwierzęta nie stanowią w ciąży zagrożenia dla Ciebie i dziecka, jeżeli tylko dba się o to, aby zwierzęta te, jak i ich otoczenie były czyste i schludne. Psy i koty powinny być zaszczepione i odrobaczone. Ważne jest, aby po każdym kontakcie ze zwierzętami umyć dokładnie ręce, by zapobiec ewentualnym infekcjom odzwierzęcym podczas przygotowania bądź spożywania posiłków.
Ostrożnie z kotami
W przypadku kotów należy podjąć szczególne środki ostrożności. W ich odchodach mogą się bowiem znajdować mikroorganizmy wywołujące toksoplazmozę, która może być bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży i nienarodzonych dzieci. Ryzyko poronienia, a także poważne uszkodzenia mózgu dziecka to skutki toksoplazmozy. Objawy są zazwyczaj podobne do grypy. Większość właścicieli kotów ma taką infekcję już za sobą, a ich organizm wytworzył przeciwciała, które chronią przed ponownym zachorowaniem. Jeśli jednak nie masz pewności czy posiadasz tego typu nabytą odporność, powinnaś to sprawdzić wykonując odpowiedni test u lekarza. Jeśli nie przechodziłaś nigdy toksoplazmozy, powinnaś na czas ciąży czyszczenie kuwety pozostawić Twojemu partnerowi. Jeżeli w czasie ciąży dojdzie do zakażenia toksoplazmozą, należy podjąć leczenie antybiotykami. Taka terapia antybiotykowa powinna trwać przynajmniej cztery tygodnie, aby mieć pewność, że wszystkie chorobotwórcze mikroorganizmy zostały wyeliminowane.
Przygotuj zwierzę na nowego członka rodziny
Dla Twojego zwierzęcia pojawienie się dziecka to zupełnie nowa sytuacja. Już w ciąży powinno się przygotować zwierzęta domowe na to, że niedługo rodzina się powiększy, aby nie były one zazdrosne o nowego domownika.
- Już w czasie ciąży powinno się dać zwierzętom możliwość poznania i zbadania nowego pokoiku dla dziecka, łóżeczka czy zabawek. Pamiętaj jednak przy tym o zachowaniu zasad higieny. W końcu są to rzeczy, które już niedługo będą należeć do Twojego maleństwa. Nie zostawiaj także zwierząt bez opieki w pokoju dziecięcym. Nie będzie to też dozwolone, jeśli będzie w nim dziecko. Lepiej zatem, jeśli przyzwyczaisz domowego zwierzaka do tej reguły jeszcze przed przyjściem na świat dziecka, aby potem uniknąć nieporozumień.
- Po porodzie, kiedy jesteś jeszcze w szpitalu wraz z nowo narodzonym Maleństwem, dobrze będzie, jeśli Twój partner zabierze ze sobą do domu pieluszkę bądź element ubranka, które miało na sobie dziecko. Wtedy Twój zwierzak będzie mógł zapoznać się z zapachem dziecka i rozpoznać go, kiedy wrócicie razem do domu. Pomoże to Twojemu czworonogowi szybciej zaakceptować dziecko jako nowego członka rodziny.
- Nie zapominaj o tym, aby po narodzinach dziecka poświęcać dużo uwagi również zwierzęciu. Chwal swojego kota lub psa i włączaj go w przebieg Waszego wspólnego dnia. W ten sposób unikniesz nieposłusznego zachowania Twojego zwierzaka wynikłego z zazdrości bądź odczuwanego przez niego braku zainteresowania z Twojej strony.
Szwedzcy naukowcy udowodnili nawet pozytywny wpływ zwierząt domowych na niemowlęta. Ryzyko alergii spada nawet o 80%, jeśli Twoje dziecko od chwili narodzin wzrasta w domu, w którym są zwierzęta.