Jeśli starania o dziecko sposobami naturalnymi długo nie przynoszą upragnionego efektu, wiele par decyduje się szukać pomocy w metodach sztucznego zapłodnienia. Jeśli w efekcie punkcji jajników udało się wygenerować większą ilość komórek jajowych niż to konieczne, to istnieją możliwości ich zamrażania. Krioprezerwacja jest właśnie narzędziem
długoterminowego przechowywania komórek jajowych, m.in, po to, aby w razie niepowodzenia pierwszego transferu były gotowe na kolejny.
Czym jest krioprezerwacja?
Krioprezerwacja to proces, w którym komórki lub tkanki są przechowywane w ujemnej temperaturze, w celu ich ewentualnego, późniejszego wykorzystania. W tak niskiej temperaturze zatrzymuje się wszelka aktywność biologiczna, łącznie z biochemicznymi reakcjami prowadzącymi do śmierci komórkowej. Krioprezerwacja nie jest dosłownie metodą sztucznego zapłodnienia, ale sposobem niezwykle ułatwiającym proces leczenia niepłodności.
W celu późniejszego wykorzystania spermy poddaje się ją zamrożeniu, szczególnie podczas stosowania metody MESA lub TESE, podczas których pobieranych jest bardzo duzo plemników, bezpośrednio z jąder i najądrzy. W przypadku komórki jajowej krioprezerwacjajest bardziej skomplikowanym procesem.
Krioprezerwacja komórek jajowych
Jeśli w efekcie punkcji jajników uda się wygenerować większą ilość komórek jajowych niż to konieczne do zapłodnienia, to istnieje możliwość zamrożenia ich, aby w razie niepowodzenia pierwszego transferu były gotowe na kolejny. W tym celu komórki są przechowywane w ciekłym azocie w temperaturze −196 °C. Poza tym muszą zostać spełnioone 3 warunki:
- Komórka musi być zapłodniona: Kriprezerwacja może zostać dokonana tylko na zapłodnionych komórkach. Nezapłodnione bowiem nie wykazują funkcji życiowych po rozmrożeniu.
- Zamrażać we wczesnym stadium rozwoju: Przed zamrożeniem komórki powinny być zapłodnione, jednak ich stadium rozwoju nie może być bardzo zaawansowane.
- Najlepiej zamrażać przynajmniej trzy komórki: Kriokonserwacja opłaca się tylko w przypadku zamrożenia minimum trzech komórek. Wynika to z faktu, że tylko 70% komórek wykazuje po rozmrożeniu jakiekolwiek funkcje życiowe. Krioprezerwacja mniejszej ilości komórek nie daje gwarancji, że będzie można je wykorzystać w przyszłości.
Jak przebiega kriotransfer?
Kiedy kobieta gotowa jest na zajście w ciążę, jajeczka mogą być odmrożone, zapłodnione i umieszczone w macicy jako embriony. Proces ten nazywamy kriotransferem. To, czy embrion zagnieździ się odpowiednio w macicy czy nie, zależy od stanu nabłonka macicy oraz od terminu przeprowadzanego transferu.
Istnieje wiele możliwości na to, aby odpowiednio przygotować się na przyjęcie embrionu.
- Naturalny cykl: Jeśli kobieta nie była poddawana żadnym stymulacjom cyklu, nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych czynnościpryzgotowujczch Twój organizm na pryzjęcie zarodka.
- Hormonalna stymulacja jajników: Jeśli masz nieragularny cykl, warto poddać się przed kriotransferem stymulacji hormonalnej.
- Estrogeny i progesteron: Przyjmowanie progesteronu i estrogenu zapeeni zarodkowi optymalne warunki do zagnieżdżenia się w macicy. Najpierw zalecane jest przyjmowanie estrogenu (tabletki, czopki), który odepowiedzialny jest za odbudowę nabłonka macicy. Następnie, poprzez podanie progesteronu, stymuluje się najlepszy termin owulacji.
Krioprezerwacja i kriotransfer: zalety
- Krioprezerwacja jest skuteczną procedurą dla kobiet starających się o ciążę. Jej efektywność mierzona zajściem w ciążę, jest taka jaką w naturze obserwujemy u kobiety około 30-35 roku życia.
- Poza tym krioprezerwacja umożliwia przechowanie komórek jajowych, w razie niepowodzenia kriotransferu. Oszczędza to pacjentce dodatkowego stresu, związanego z zabiegiem punkcji komórek jajowych.
Krioprezerwacja i kriotransfer: wady
- Wadą tej procedury jest mniejsza o połowę skuteczność niż w przypadku transferu „świeżych” zarodków.
- Wysokie koszty związane z zamrozeniem i konserwacją komórek.
Krioprezerwacja: tak – nie?
Krioprezerwacja jest warta przemyslenia, jesli wcześniejsze motody wspomagania rozrodu nie przynosiły upragnionych efektów. Warto jednak przedyskutować sens krioprezerwacji z lekarzem prowadzącym i ekspertami.
Dalsze informacje
Jesli chcesz dowiedzieć się więcej o przebiegu i konsekwencjach innych metod medycyny prokreacyjnej, koniecznie zajrzyj do naszego działu „Sztuczne zapłodnienie”.
———————-
Artykuł sponsorowany przez witrynę internetową https://anonserek.pl/gry