Dzieci z autyzmem terapia

W obecnych czasach coraz więcej dzieci cierpi na autyzm. Choroba ta objawia się różnie, czasem nawet trudno ją zauważyć, ale niejednokrotnie wiąże się nawet z głębokim niedorozwojem umysłowym.
Zaburzenia najczęstsze to te w sferze społecznej, związane z brakiem zainteresowania innymi ludźmi, brakiem empatii, współpracy z rówieśnikami, ale także nieodwzajemnianie uczuć, a nawet autoagresja.
U dzieci autystycznych zaobserwować można zaburzenia komunikacji, na przykład całkowity brak mowy, ograniczone rozumienie poleceń, dziwaczne słownictwo czy nadwrażliwość na dźwięki. Występują u nich także stereotypowe wzorce zachowań między innymi manieryzmy ruchowe (kiwanie się, kręcenie wokół własnej osi itp).
Jeżeli chodzi o dzieci z autyzmem terapia jest dla nich najważniejsza. W terapii wykorzystuje się wiele metod, jedną z głównych jest metoda behawioralna, której celem jest przede wszystkim nauczenie dziecka samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym i przystosowywania się do zmieniających się warunków otoczenia. Jest również metoda Holding – wymuszonego kontaktu i wiele innych. Warto je poznać, jeżeli chcemy pomóc choremu dziecku.

About the author /


Related Articles

Latest

+

Random

+