Sztandar – historia i znaczenie

Sztandary od zawsze były znakiem rozpoznawczym wybranych jednostek wojskowych. Aktualnie jednak posługują się nimi różne związki, stowarzyszenia, grupy, miasta, partie, instytucje publiczne czy kościoły. O decyzji ustalenia sztandaru określa właściwy akt prawny.

Sztandar jest to forma płata materiału umiejscowionego na drzewcu, zakończonym odpowiednią głowicą. Płat jest materiałem, który został stworzony z wielu powłok powiązanych specjalną techniką oddziaływania temperatury i ciśnienia. Drzewce zrobione są z ciemnego lub jasnego drewna, a przyozdobić je może usytuowana na zwieńczeniu głowica. Inną opcją jaka może być na sztandarze, są tak zwane gwoździe, czyli pamiątkowe, grawerowane tabliczki niedużych rozmiarów, na których umieszcza się personalia osoby, która przyczyniła się do sprezentowania sztandaru.

W Kościele rzymsko-katolickim sztandarów wykorzystywane są w trakcie doniosłych świąt i obrzędów. W większości wypadków asystują one wszelkim procesjom wychodzącym ze świątyni, przykładowo w święto Bożego Ciała lub w trakcie ceremonii pogrzebu. Sztandar kościelny posiada dekoracyjne hafty z motywami religijnymi, na ogół z wyhaftowanymi napisami wzywającymi do modlitwy, cytującymi słowa świętych i błogosławionych lub przesyłającymi błogosławieństwo.

Sztandar to symbol wiary i oddania członków wspólnoty katolickiej, którzy podążając za nim podczas procesji utożsamiają się z zawartym na nim przesłaniem. Kościelne sztandary są przedmiotem szczególnego kultu i szacunku, toteż też z dużą sumiennością przechowuje się je i chroni przed czynnikami zewnętrznymi.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+