Większość z Was już zapewne widziała mój ostatni wpis na facebooku nawołujący do udostępniania plakatu W sprawie Puszczy słucham naukowców. Jest to taka mała inicjatywna, o której w zasadzie myślałem już jakiś czas temu, ale w szerszym kontekście.

Zbyt często ignorujemy konsensus naukowy w bardzo ważnych sprawach – takich jak zmiany klimatyczne czy szczepionki. Pewnych dyskusji nie można zakończyć stwierdzeniem prawda leży pośrodku, czy ja wiem, każdy ma inne zdanie, czy też sprowadzić różnicę w opiniach do poglądów politycznych.

Ziemia nie jest płaska i prawda nie leży w tej kwestii pośrodku. Globalne ocieplenie jest faktem i jest to nasza wina; prawdziwość tego stwierdzenia nie zależy od partii politycznej osoby jej wypowiadającej.

Są to przykłady skrajne i w skali światowej – ogromne. Są jednak także (relatywnie) mniejsze sprawy, w których nauka pozwala nam na lepsze zrozumienie problemu i zabranie stanowiska. Okazuje się, że taką sprawą jest dziś w Polsce kwestia Puszczy.

Naukowcy uważają, że epidemia kornika w Puszczy (jeśli to w ogóle można epidemią nazwać) nie wymaga ingerencji z naszej strony w postaci wycinania zaatakowanych drzew. Działania takie, jak się okazuje, nie przynoszą skutków, a wręcz przeciwnie – mogą nawet szkodzić. Opinie odmienne nie są poparte wiedzą naukową, a przypominają one bardziej – jak ujmuje to Państwowa Rada Ochrony Przyrody – „luźne spekulacje”, w dodatku takie, które można obalić w świetle dowodów.

Na NeuroBigosie zajmuję się głównie psychologią i neurobiologią. Jednak walka z pseudonauką to jeden z aspektów mojej – używając górnolotnego słowa – misji. Dlatego zachęcam do dzielenia się na mediach społecznościowych linkami do źródeł naukowych, które znajdziecie poniżej. Ponadto, aby z dumą pokazać światu Waszą postawę w tej sprawie – udostępnijcie jeden z poniższych plakatów. Są nawet różne kolorki. Mi się podoba różowy. Daję Wam też czarno-biały, cobyście sobie pokolorowali.

I to nie jest akcja promocji bloga, więc nie musicie pisać, że szerujecie to za NB. Bierzcie i dzielcie się.

***

Grafiki do ściągnięcia:

zielony

niebieski

biały

róż