Błoto dobre dla cery, mówili – okazuje się, że jest jeszcze lepsze na tkankę mózgową.

Oczywiście pod warunkiem, że Wasza odcięta głowa miała szczęście znaleźć się w błocie, która uchroni Wasz mózg przed rozkładem.

TOP BRAIN (1)

Mniam! Zdjęcie: York Archeological Trust

Znaleziony parę lat temu najstarszy mózg w Wielkiej Brytanii przetrwał tyle czasu najprawdopodbniej dzięki zakonserwowaniu w błotku.

Mózg odnaleziono w okolicach Yorku w 2008 roku, gdzie przeleżał około 2600 lat.

Zaglądając do wnętrza czaszki archeolodzy odkryli żółtawą galaretkę i w niesamowitym akcie samodyscypliny nie zdecydowali się wyjeść jej łyżeczką, ale przeprowadzić skan CT. Ku ich radości okazało się, że jest to doskonale zachowana tkanka mózgowa. Najnowsze badania sugerują, że szybki pochówek i błoto stworzyły idealne warunki do zachowania się tkanki, odcinając dopływ tlenu.

Nieszczęśnik został prawdopodobnie złożony w ofierze. Podejrzewa się, że mężczyzna (wiek ofiary szacuje się na 26-45 lat) został powieszony, a głowę odcięto mu po śmierci ostrym narzędziem.

Poniżej galeria zdjęć autorstwa York Archeological Trust.

***

Był to krótki wpis z serii Bigos na Wynos, czyli mojego sposobu na odwrócenie Waszej uwagi podczas gdy sam pracuję nad dłuższymi, autorskimi artykułami takimi jak ten o sukience czy ten o „przyczynach” autyzmu.

Jeśli Wam mało, to zawsze możecie zajrzeć na facebooka i twittera.