Postanowiłem zebrać do kupy kilka najważniejszych (według mnie) tekstów traktujących o kontrowersyjnym projekcie ustawy o ochronie zwierząt laboratoryjnych i ogólnie o doświadczeniach na zwierzętach.

Suche informacje

Na początek: sam projekt ustawy z sierpnia znajdziemy tutaj. Postęp legislacyjny w formie przejrzystej linii czasu można śledzić tutaj.

Nie doszukałem się niestety dobrej strony internetowej po polsku, która udzielałaby obiektywnych informacji na temat doświadczeniach na zwierzętach. Istnieje jednak doskonały serwis po angielsku: Understanding Animal Research.

1024px-Wistar_rat

Szczur laboratoryjny. Zdjęcie: Wikipedia

Burza i emocje

Procedura męczenia zwierząt (Gazeta Wyborcza) – wywiad z doktor Anną Muszewską, autorstwa Ewy Siedleckiej.

Uwolnić Króliki (Polityka) – artykuł Eugeniusza Pudlisa.

Doświadczenia na zwierzętach: czy zawsze interes człowieka jest najważniejszy? (Gazeta Wyborcza)

Można podejrzewać, że burzę medialną i protesty wywołały przede wszystkim powyższe artykuły. Wszystkie trzy charakteryzują się ignorowaniem znaczenia badań podstawowych; kwestionują sens użycia modeli zwierzęcych w nauce; sugerują, że metody alternatywne są na tyle rozwinięte, że doświadczenia na zwierzętach powinny odejść już do historii; oraz przekręcają niektóre fakty związane z doświadczeniami, jak i samą procedurą pracy komisji etycznych. Na szczęście nie zabrakło głosów rozsądku.

An_Experiment_on_a_Bird_in_an_Air_Pump_by_Joseph_Wright_of_Derby,_1768

Eksperyment na ptaku z pompką próżniową – Joseph Wright. Źródło: Wikipedia.

Krytyka i fakty

Badacz łamie ciężarkiem świnkom kręgosłup. „W imię nauki. Trzeba się z tym pogodzić” (Gazeta Wyborcza) – Bardzo dobry tekst autorstwa Izabeli Żbikowskiej. Wbrew trochę ambiwalentmeu tytułowi, jest to doskonały wgląd na przeprowadzanie doświadczeń na zwierzętach „od kuchni” oraz jakie mają one znaczenie dla medycyny i nauki.

Prof. Turlejski: komisje etyczne będą podejmować niekompetentne decyzje (Nauka w Polsce) – Prof. Turlejski wyjaśnia, dlaczego obecność humanistów i przedstawicieli organizacji pozarządowych (NGO) wcale nie jest tak korzystne, jak się wydaje.

List do redaktora naczelnego tygodnika „Polityka” Jerzego Baczyńskiego (list, Andrzej Szutowicz i Andrzej Wróbel) – naukowcy sprzeciwiają się przekłamaniom zawartym w artykule Pudlisa „Uwolnić Króliki” i jego publikacji; przybliżają fakty dotyczące doświadczeń na zwierzętach.

Człowiek a zwierzę, czyli stosunki międzygatunkowe (blog Piękno Neurobiologii) – Prof. Jerzy Vetulani odnosi się do wizerunku naukowca zabijającego zwierzęta dla przyjemności i komentuje powyższy list.

Podkładanie Świni (Polityka) – kolejny artykuł w Polityce, tym razem jest to konstruktywna krytyka tekstu Pudlisa oraz Siedleckiej. Argumentuje, że dyskusja przerodziła się w „demagogiczną awanturę” i przygląda się niektórym faktom.

Zwierzęta w laboratorium i luz w głowie (blog Naukonauci) – wpis Marcina Rotkiewicza traktujący o audycji w radiu TOK FM redaktor Siedleckiej (z linkiem do Neurobigosu :).

Lobby Sadystów? (Polityka) – rozmowa z prof. Krzysztofem Turlejskim, w którym przybliża on, na czym właściwie polega praca komisji etycznej oraz jakie zmiany wprowadza unijna dyrektywa. Tak jak powyższe dwa teksty, wywiad także jest autorstwa dziennikarza Marcina Rotkiewicza.

Naukowiec sadysta i ustawa o ochronie zwierząt (Neurobigos)- mój własny wpis, bezpośredno krytykujący artykuł Ewy Siedleckiej.

Jednak o muszkach owocowych to nikt już nawet nie wspomni. Zdjęcie: Wikipedia.

Epilog

Chciałbym zakończyć pozytywną notką – oczywiście, byłoby idealnie, gdyby w mediach nie pojawiło się tyle nierozsądnych głosów i przekręconych faktów – chociaż to już jest pewnie temat etyki dziennikarskiej (o ironio). Takie informacje rozchodzą się najszybciej i ciężko pozbyć się złego wrażenia, jakie wywołują. Niezmiernie jednak cieszy odzew i reakcje na te artykuły, niejednokrotnie na łamach tego samego serwisu (vide Wyborcza i Polityka). Gdy na łamach tego samego medium możemy przeczytać dwie skrajne pozycje, sugeruje to, że mamy do czynienia z mediami dojrzalszymi. Za co należy się szacunek.

brain-40377_1280 roz2

P.S. Czy brakuje tu jakichś artykułów? Skontaktuj się ze mną!

Neurobigos można śledzić także na Facebooku oraz Twitterze.