…czyli dlaczego hipsterzy wyglądają tak samo?

Zastanawiając się nad znaczeniem słowa „hipster” można dojśc do wniosku, że w zasadzie nikt taki nie istnieje. Hipsterzy starają się być inni od mainstreamowych konformistów – ale w efekcie wszyscy są tacy sami. Brody, ostre koło, kawa z Gwatemali czy muzyka zespołu, którego na pewno nigdy wcześniej nie słyszałeś (i który oczywiście najlepiej jest słuchać z kasety w walkmanie, który dostałeś na Pierwszą Komunię) sprawiają, że przeciętny obywatel nie ma problemu w rozpoznaniu hipstera.hipbrain

Jonathan Touboul z Laboratorium Neurobiologii Matematycznej w Paryżu postanowił wyjaśnić ten ciekawy paradoks za pomocą modelu matematycznego. Sam paradoks definiuje jako efekt hipstera – byciem podobnym z wyglądu w wyniku prób wyglądania inaczej.

Rozwiązanie paradosku może mieć znaczenie dla jakiegokolwiek systemu, którego elementy charakteryzują się podobną, hipsterską dynamiką.

Do takich systemów należą choćby sieci neuronowe z elementami hamującymi – czyli tam, gdzie niektóre neurony są aktywne wtedy, kiedy inne nie są (neurohipster?). Inny przykład podawany przez Touboul’a to systemy ekonomiczne i finansowe – np. sprzedawanie udziałów wtedy, kiedy wszyscy inni chcą je kupować. Ogólnie rzecz biorąc, chodzi więc o każdy system, którego element zmienia stan z jednego na drugi z prawdopodobieństwem zależnym od stanu większości.

Nowością wprowadzoną przez Touboula do modeli opisujących podobne systemy jest wzięcie pod uwagę czasu, jaki dana osoba potrzebuje, by zorientować się, co w danej chwili jest popularne wśród większości. Według jego modelu, jeśli hipsterzy są zbyt powolni w rozpoznawaniu aktualnie dominujących trendów, będą podejmować takie same decyzje. W rezultacie, mimo, że hipsterska moda zmienia się i ewoluuje –ich decyzje pozostaną skorelowane na przestrzeni czasu.

Innymi słowy – jeśli zauważyłeś, że większość ludzi w Twojej pracy nosi na co dzień garnitur (jakich Ty masz znajomych?), to założenie rurek nie uczyni Cię non-konformistą, jeśli nie zorientowałeś się w porę, że reszta Twoich znajomych robi to samo.

Twoja zdolność do rozpoznawania trendów zależeć będzie jednak także od tego, jak bardzo oddalony jesteś od innych osób. Im węższa grupa znajomych, tym szybciej zorientujesz się, co w tej chwili wśród nich trenduje.

Dla przeciętnego zjadacza chleba równania, które znajdziemy w artykule są niezrozumiałe i straszą – ale właśnie dlatego tak bardzo podoba mi się praca Touboul’a. Przypomina nam, że matematyka jest logiczna – nie ma tam żadnej magii. Pomocne jest użycie metafory, która działa jak kamień z Rosetty – pomaga nam zrozumieć abstrakcyjne elementy modelu poprzez odniesienie do czegoś, co jest nam znacznie bliższe (i czego boimy się znacznie mniej) – jak dynamika hipster/konformista w tym przypadku.

Z matemtyki byłem strasznie przeciętny i zwykle dostawałem tróje (chyba, że z zadań domowych – te zwykle wychodziły mi lepiej, dzięki kolektywnej współpracy na przerwie zaraz przed lekcją). Mam wrażenie, że moje problemy wynikały z braku umiejętności myślenia matematycznego – kiedyś wydawało mi się, że najważniejsze jest zapamiętanie formułki, a nie jej zrozumienie. Nic bardziej mylnego.

pink

P.S. Obawiam się, że pisanie o tej formule nie jest już takie cool, jak z początku mi się wydawało. Temat przyciągnął uwagę mediów zwykle niezbyt zainteresowanych nauką, czyniąc go bardzo popularnym. Uważajcie więc, próbując zaimponować komuś swoją nowo zdobytą wiedzą. Cytowanie tego artykułu jest już w tym momencie mainstreamowe.

P.S.2 Był to kolejny artykuł z serii Bigos na Wynos czyli krótki komentarz do czegoś ciekawego, co akurat znalazłem w sieci. Dotychczas wrzucałem takie rzeczy (artykuły, wpisy z innych blogów itp.) tylko na stronie Facebookowej lub Twitterze, jednak robię to teraz czasem i tu.

Linki:
  • Jest taki ciekawy kurs online na serwisie Coursera: Wprowadzenie do Matemtycznego Myślenia, który promuje podejście do matematyki nieco inne, niż to, które wynieśliśmy ze szkół.
  • Sam artykuł o hipsterach znajdziecie tutaj.
  • O trochę innym rodzaju „naukowych hipsterów” pisałem tu.