…czyli neuronowe poszukiwania ducha świąt.

Świąteczny nastrój (oraz poczucie humoru) dopisuje duńskim naukowcom. Za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego zademonstrowali oni obszary mózgu powiązane z duchem świąt (artykuł jest wprawdzie po duńsku, jednak google tłumacz całkiem nieźle sobie z nim radzi!).

Świąteczna atmosfera pozwala dużej części osób kultury zachodniej doznawać uczucia szczęścia i przyjemności nawet w obliczu zimna i ciemności charakterystycznych dla tej pory roku – jak ujmują to autorzy badania. Zauważają również, że

Uczucie to powstaje nawet bez pomocy środków farmakologicznych – choć konsumpcja świątecznych potraw oraz ciepłych napojów może pomóc podtrzymać to uczucie.

Leżącym w skanerze uczestnikom eksperymentu pokazywano na zmianę zdjęcia z elementami świątecznymi (wariant świąteczny) lub bez nich (wariant neutralny). Następnie obliczono różnicę w aktywacji mózgowej pomiędzy tymi dwoma wariantami by znaleźć charakterystyczny, świąteczny wzór aktywacji.

zdjecia

Przykład bodźców użytych w eksperymencie. Po lewej bodźce świąteczne, po prawej widzimy ich neutralne wersje. Ilustracja z artykułu.

Uczestnicy byli ponadto podzieleni na dwie grupy. Na pierwszą grupę składali się Duńczycy wychowani w tradycji świąt. Do drugiej grupy (kontrolnej) należały osoby o niezachodnim podłożu kulturowym, bez tradycji świątecznych.

Jak się okazało, reakcja mózgu na świąteczne zdjęcia była bardzo rozległa – aktywne były obszary czołowe, ciemieniowo – potyliczne oraz obszary podkorowe. Odzwierciedla to złożoność atmosfery świątecznej – wspomnienia poprzednich świąt, emocje związane ze wspólną Wigilią w gronie rodziny czy inne skojarzenia wszystko to składa się zapewne na wzór pokazanej tu aktywacji. Inaczej rzecz miała się w przypadku grupy kontrolnej – co samo w sobie nie jest oczywiście zaskakującym odkryciem. W tej grupie aktywacja była znacznie niższa i ograniczała się głównie do asocjacyjnej kory wzrokowej. Innymi słowy, dla tej grupy zdjęcia świąteczne nie były niczym specjalnym.

mozg swiateczny

Aktywność mózgowa u osób z tradycjami świątecznymi (A), osób bez tradycji świątecznych (B). Statystycznie istotne różnice widoczne są w panelu (C). Ilustracja z artykułu.

Jak widać, autorom udało się zademonstrować w całkiem elegancki sposób wzór aktywacji mózgu związany z szeroko pojętą atmosferą świąteczną. Autorzy zaznaczają jednak, że jest to jedynie badanie pilotażowe i wnioski jakie można z niego wysnuwać są przez to ograniczone – szczególnie, że zbadano jedynie cztery osoby. Badania takie jak to mogą być wykorzystane jako punkt wyjściowy do formułowania nowych hipotez. Autorzy sugerują na przykład poszerzenie eksperymentu o stymulowanie nastroju świątecznego używając bodźców oddziaływających na inne zmysły – na przykład za pomocą konsumpcji orzechów i grzanego wina czy zapachu choinki. Interesujące byłoby również zbadanie, czy aktywacja będzie się zwiększać im bardziej zbliżamy się do 24go grudnia.

Jest jeszcze jeden powód dla którego do badania należy podchodzić z przymrużeniem oka – jest ono jednym z kilku nieco dziwnych i niekonwencjonalnych badań, które ukazały się w świątecznym wydaniu Danish Medical Journal. Inny artykuł w tym numerze przyglądał się na przykład prawdopodobieństwu występowania wąsów na twarzach dyktatorów.

Widać w święta nawet naukowcy mówią ludzkim głosem :-)

Wesołych Świąt!

christmas-brain