Czyli o ewolucji plotki medialnej oraz o pro- pedofilnym stowarzyszeniu psychiatrów

Jakiś czas temu wypłynęła na światło dzienne informacja, jakoby pedofilia została wykreślona z nowego podręcznika klasyfikacji zaburzeń spychicznych (DSM-5) Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (APA). Polski internet krzyczał nagłówkami:

Pedofilia orientacją seksualną? Już tak!
Szok: dla psychologów z USA pedofilia to orientacja seksualna
Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne sklasyfikowało pedofilię jako orientację seksualną
Dla psychologów z USA pedofilia to orientacja

Wiadomość była- krótko mówiąc- nieprawdziwa. Główna zmiana dotyczyła nazwy. Zamiast „pedofilia” w podręczniku widnieje teraz „zaburzenie pedofilne”. APA nie klasyfikuje pedofilii jako orientacji, tak w poprzednich edycjach podręcznika jak i obecnej.  Na fakt ten zwrócili uwagę czujni komentatorzy i natychmiast zdementowali plotkę. Przeczytajcie na przykład wyjaśnienia Michała Kulczyckiego czy portalu Neuropsychologia.org. Nawet samo APA zdecydowało się wydać oświadczenie by sprawę wyjasnić i zapewnić, że żadna taka zmiana nie miała miejsca.

Ciężko jest zilustrować pedofilię- prawdopodobnie dlatego wiele serwisów umieściło w tekście zdjęcia dzieci chociaż trochę wyglądające na smutne (serwis pch24.pl).

Ciężko jest zilustrować pedofilię- prawdopodobnie dlatego wiele serwisów umieściło w tekście zdjęcia dzieci chociaż trochę wyglądających na smutne (serwis pch24.pl).

Nie mogło to być jednak takie proste- plotka okazała się być niesamowicie odporna, a jej zdementowanie tylko ją w pewnym sensie umocniło. Przyjrzyjmy się, jakie było źródło zamieszania oraz jak to się wszystko (nie)skończyło.

Pedofilia w nowym DSM-5

Jak to z plotkami bywa, na początku łańcucha* (czyli na stronie “Neon Tommy”brakuje odnośnika to źródła kontrowersyjnej informacji. Nie przeszkodziło to jednak innym serwisom informacyjnym podawać plotkę dalej, z rosnącym oburzeniem- aż w końcu informacja trafiła do ziemi ojczystej, na serwis Fronda.pl. Gdy jednak przyjrzeć się sprawie bliżej, można przypuszczać, iż plotka była konsekwencją wyciągania pochopnych wniosków.

W nowej edycji podręcznika APA rozpoznaje bowiem, iż nie wszyscy posiadający atypowe zainteresowania seksualne mogą być zaklasyfikowani jako osoby z zaburzeniami. Takie zainteresowania zwane są parafiliami– zalicza się do nic między innymi fetyszyzm, masochizm czy właśnie pedofilię. DSM rozróżnia więc między osobami wykazującymi pedofilne zainteresowania, a takimi, które nie dopuszczają się czynów pedofilnych. W opisie parafilii pojawia się jednak fragment, w którym użyto określenia “pedofijna orientacja seksualna”. W kontekście znaczyło to tyle, co “pedofilne zainteresowanie”. Prawdopodobnie do tego fragmentu przyczepił się autor Neon Tommy, ignorując zupełnie fakt, iż pedofilia de facto nie została znikąd wykreślona czy ochrzczona jako orientacja.

Interia.pl mocno sugeruje, iż psychiatrzy z USA doprowadzą do spustoszenia polskich placów zabaw.

Interia.pl mocno sugeruje, iż psychiatrzy z USA doprowadzą do spustoszenia polskich placów zabaw.

Sprostowanie…czy zagmatwanie?

To, co stało się po zdementowaniu plotki jest (delikatnie mówiąc) interesujące. Serwisy informacyjne, które były szczególnie sprawą oburzone, wydały sprostowania- nie takie jednak, jak można było się tego spodziewać.

Charisma News wypuściła dość skomplikowaną i niejednoznaczną poprawkę. Przyznali wprawdzie, że APA nie zaklasyfikowała pedofilii jako orientacji, jednak równocześnie podkreśla, iż nie rozpowszechniali oni fałszywych informacji. Bo w końcu określenie “orientacja seksualna” gdzieś tam przecież padło. O nierzetelnośći w sprawdzaniu źródeł nie ma już jednak ani słowa.

Jednak jeszcze bardziej zastanawiająca było sprostowanie serwisu Fronda.pl:

Szum jaki zrobiły chrześcijańskie środowiska wobec nowej edycji podręcznika kliniczego kwalikującego choroby i zaburzenia psychiczne przyniósł efekt. Pedofilia jako orientacja seksualna zostanie wycofana.

Nie można wycofać pedofilii z listy orientacji seksualnych z prostego powodu, że nigdy się ona tam nie znalazła

Nawiązanie do Parku Jurajskiego we wpisie autorstwa Pani Białeckiej jest dla mnie niejasne.

Nawiązanie do Parku Jurajskiego we wpisie z pch24.pl jest dla mnie niejasne.

Posunięto się jednak dalej. Zasugerowano bowiem, iż całe zamieszanie było tak naprawdę misternym planem APA:

Psycholog Bogna Białecka skomentowała dziś na facebooku tę sytuację: „To było testowanie, czy ktoś jeszcze zrobi raban. Zrobiliśmy, wycofali się. Za chwilę będzie następne podejście. Ale na razie victoria.”

Temu “balonowi testowemu” i jego triumfalnemu zestrzeleniu Pani psycholog Bogna Białecka poświęciła zresztą cały artykuł.

Czy można zresztą oznajmić zwycięstwo, gdy tak naprawdę żadna walka nie miała miejsca? Neuro Bigos mocno drapie się po głowie i stara się zrozumieć. Nie może.

dziecko2

Chyba najbardziej adekwatną do całej sprawy ilustrację zamieściła strona Niezalezna.pl.

Na koniec chciałbym zaznaczyć, że nie interesuje mnie podłoże polityczne czy ideologiczne stron, które tę informację rozprzestrzeniały. Były także głosy ze stron katolickich, które były rozsądne, racjonalne i trzeźwo myślące. Z drugiej strony, inne serwisy nie pofatygowały się nawet sprawy sprostować- między innymi Polskie Radio (w sieci pojawił się nawet list otwarty do tegoż nawołujący).

Reakcjonizm i nierzetelność to zmora dziennikarstwa, niezależnie od natury politycznej.

Nowemu podręcznikowi zaburzeń psychicznych oraz samemu APA można naprawdę wiele zarzucić- jednak z pewnością nie to, że jego autorzy czyhają za rogiem na nasze dzieci.

Neurobigos

* Portal Fronda.pl wydaje się czerpać informacje
głównie z amerykańskiego serwisu Charisma News
(oryginalny wpis Fronda usunęła). Ci z kolei
powołali się na oficjalne i groźnie brzmiące
oświadczenie medialne wydane przez Stowarzyszenie
Rodzin Amerykańskich-American Family Association(AFA)
Jako źródło AFA podaje stronę “Neon Tommy”,
gdzie informacja pojawiła się najwcześniej-
6 dni przed eksplozją w polskim internecie.